Mamy nowy rok, zatem warto się przyjrzeć temu co podrożeje w 2018 roku. Nas oczywiście najbardziej interesują opłaty za prąd – są dobre wiadomości.

Opłata za dystrybucje

Na tą część rachunku za prąd powinniśmy patrzeć optymistycznie. Stawki za dystrybucje energii elektrycznej z początkiem 2018 roku poszły w dół. Obniżka jest niewielka – średnio o 0,8% ale zawsze. Do tego dochodzi obniżenie do najniższego możliwe poziomu tzw. opłaty OZE. Dystrybutorzy w bieżącym roku w ogóle ją nie będą pobierać. Prawdopodobnie opłata ta jednak ponowienie będzie pobierana od 2019 roku. Obecnie środków zgromadzonych z opłaty OZE jest za dużo w stosunku do nowych inwestycji w zieloną energie, na co przecież miały być przeznaczane.

Cena za 1 kWh

Podwyżki „dotknęły” jednak części sprzedażowej. Dla tzw. sprzedawców prądu z urzędu, czyli Tauron, PGE, Enea i Energa Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy wyższe średnio o 0,5%. Stawki za 1 kWh 2018 wzrosną zatem minimalnie, nie odczujemy ich za bardzo.

Wysokość rachunków za prąd

Generalnie rachunki za prąd gospodarstw domowych w bieżącym roku spadną. W skali miesiąca za energię elektryczną zapłacimy o 7-29 groszy mniej. W tym roku rachunki mają spaść także osobom, które posiadają ogrzewanie elektryczne. Wszystko dzięki nowej taryfie energetycznej, która nazwano antysmogową czy nową taryfą nocną. Z zapewnień rządu wynika, że koszty ogrzewania spadną nawet o ¼. Według niektórych specjalistów jednak nowe taryfy nie przyniosą oszczędności.